مشاوره و پشتیبانی : 09139614034

گلاب عطرریز

مقایسه گلاب کاشان با دیگر مناطق ایران

comparison-kashan-golab-with-other-regions-iran.jpg

تاریخچه گل و گلاب کاشان را می توان از سفال های حفاری سیلک که شکل گل هفت پر می باشد این موضوع را ثابت کند که ساکنان این منطقه از هزاران سال قبل از میلاد با گل و گیاهان آشنا بوده اند . گلاب در دوره های تاریخی کاشان بسیار به چشم می خورد و برای اثبات این موضوع می توان به عید گلاب در کاشان اشاره کرد.
از سالیان دور تا به الان گل سرخ محمدی قمصر کاشان در مقایسه با نمونه های مشابه خود در دیگر مناطق ایران برتری زیادی داشته و دارای کیفیت بسیار زیادی بوده است .

بعد از انجام تحقیقات و تجزیه و تحلیل اولیه روی درختچه گل محمدی در مناطق مختلف کاشان و نمونه گیری از عصاره به دست آمده از این گیاه در منطقه کاشان مشخص شد که اسانس گل محمدی تولید شده در این منطقه بر دیگر نمونه های مشابه در دیگر نقاط ایران برتری دارد .

وضعیت آب و هوایی هر منطقه تعیین کننده زمان برداشت گل محمدی می باشد که حدودا اواخر فروردین تا تیر ماه این کار انجام می شود .
گلاب از تقطیر گل محمدی به دست می آید . روستای قمصر و بزرک در شهر کاشان به دلیل داشتن آب و هوایی نیمه خنک ، گل ها دارای طراوت و شادابی خاصی هستند .

گلاب ممتاز و درجه یک بسیار روشن و فاقد رسوب بوده و بوی گل محمدی را در آن می توان بدون ترشیدگی و اسانس حس کرد .

گلاب گیری به دو صورت سنتی و صنعتی در شهر کاشان انجام می شود .
گلاب اصل کاشان به دلیل پرورش و مراقبت درست از گل بسیار ناب هست و طعم گلاب بسیار سنگین و مایل به تلخی می باشد .
گلابگیران کاشانی در فصل اردیبهشت قبل از ظهر شروع به جمع آوری گل ها می کنند تا گل ها در معرض آفتاب قرار نگیرند .
پس از جمع آوری ، گل ها را در دیگ های مسی حدود پانزده تا بیست کیلوگرم گل می ریزند و ساعت ها میگذرد تا گلاب گرفته و به دست آید .
با ورود صنایع و دستگاه های پیشرفته تر ، عملیات گلاب گیری با سرعت بیشتری انجام می شود .

قطب های اصلی تولید گلاب و عرقیات گیاهی در ایران از جمله :

- گلاب قمصر کاشان یکی از بهترین گلاب ها می باشد به طوری که فقط سالیانه یک بار بیش از چند تن از گلاب ناب محمدی به عربستان برای شستشوی خانه خدا فرستاده می شود .

- نیاسر کاشان یکی از 3 مرکز تولید گلاب و عرقیات گیاهی ایران می باشد . شهرستان نیاسر به دلیل قرار گیری در دامنه شرقی کوههای کرکس و وجود چشمه پرآب و قنات های زیاد باعث شده که گلاب این شهرستان یکی از بهترین گلاب های کشور باشد .

- برزک یکی از قطبهای تولید گلاب می باشد که به دلیل آب و هوای مناسب و چشمه های زیاد بیش از 67 درصد از گلاب ایران را تامین می کند که از 1200 هکتار گل محمدی در حدود 700 هکتار آن در روستای بزرک وجود دارد . گلاب ممتاز برزک حتی برای کشورهای حوزه خلیج فارس و برخی از کشورهای اروپایی نیز صادر می شود .

- روستاهای جوشقان و کامو در شهر کاشان به دلیل موقعیت مکانی آنها در دامنه کوههای کرکس دارای مزارع بزرگ گل محمدی هست که ساکنان آن به تولید گلاب و عرقیات گیاهی مشغول هستند .

محصولات گلاب اصل کاشان با کیفیت های مختلفی وجود دارد :

گلاب درجه B
این نوع از گلاب از 20 کیلوگرم گل محمدی با 80 کیلوگرم آب درون آن درست می شود

گلاب درجه A
این نوع از گلاب به صورت 30 کیلوگرم گل محمدی با 70 کیلوگرم آب درون آن درست می شود و از کیفیت خوبی برخوردار است .

گلاب درجه یک
این نوع از گلاب به صورت 36 کیلوگرم گل محمدی با 64 کیلوگرم آب درون آن درست می شود و جز گلاب های مرغوب حساب می شود .

گلاب دو آتیشه اصل
این نوع گلاب به این شکل بدست می آید که در ابتدا گلاب درجه A را تهیه می کنند و بعد به نسبت 90 درصد گلاب درجه A و 10 درصد گل محمدی تازه بدون اضافه کردن آب ، دوباره عمل تقطیر را انجام و بخار حاصل از یکی از لوله ها به پارچ مسی بزرگی که در آب سرد قرار دارد منتقل شده و پس از خنک شدن به مایع و گلاب تبدیل می شود .
این نوع گلاب بسیار مرغوب و قوی و از کیفیت بالایی برخوردار است . گلاب دو آتیشه بسیار معطر ، ناب و خالص می باشد .

یکی از دلایل شهرت گلاب در کاشان ، شیوه تقطیر سنتی گلاب است که باعث شده است که سالانه هزاران گردشگر خارجی و داخلی را برای دیدن این صنعت به کاشان روانه کند . گلاب کاشان در ظروف مسی گرفته می شود که هنگام حرارت دادن به گل ، ین مس و آهن آزاد می شود که برای فقر آهن و کم خونی بسیار مفید می باشد که در ظروف استیل این حالت وجود ندارد .

گلاب در دیگر مناطق ایران نیز تولید می شود به طوری که در شهرستان کرمان ، فارس و حتی دیگر مناطق ایران هم گلابگیری انجام شده اما گلاب کاشان یکی از بهترین گلاب های شناخته شده در کشور می باشد .


کعبه را گفتم که این عطر دل انگیز از کجاست                               هاتفی گفتا که بی شک از گلاب قمصر است

 

گلاب و عرقیات عطرریز با توجه به تجربه در تولید مستمر ، هدف خود را بر اساس مرغوبترین گلاب و عرقیات ایران با کیفیت عالی قرار داده است که هموطنان عزیز با آسانترین راه بتوانند گلاب اصل کاشان را خریداری کنند

کلمات کلیدی مرتبط
''گلاب درجه یک' , 'گلاب دو آتشه' , 'گلاب کاشان' , 'گلاب اصل' , 'تاریخچه گل و گلاب کاشان' , 'گل و گلاب کاشان' , 'گلاب ممتاز' , 'گلاب اصل کاشان' , 'گلاب گیری' , 'تولید گلاب و عرقیات گیاهی ایران'
توسط ندا حسنی
  سلام مقالتون خیلی خوب بود فقط کاش توی ی بخش تفاوت بین گلاب اصل و گلاب ممتاز رو هم می‌گفتین. من چند جا دیدم که تو انواع مختلف میفروشن مثلا گلاب اصل و کلاب ممتاز طوبی گستر رو کسی شنیده اسمشون رو واقعا چه فرقی دارن؟
توسط حسین مکاریان ( مدیریت عطرریز )
  سلام ممنون از نظر عالیتون. درخواست شما توسط گروه تولید محتوا در یک مقاله کامل ارائه خواهد شد. سپاس از شما
نـظـرات
دیگر مطالب کاربردی
خرید عرقیجات گیاهی کاشان برای تناسب اندام
سرکه سیب و خواص معجزه آسا
خواص عرق رازیانه
بهترین مرکز آنلاین پخش گلاب وعرقیات گیاهی کاشان
عرقیات گیاهی برای لاغری سریع
ادامه
clear-bug-div
شاخه ها
سبد خرید گلاب و عرقیات گیاهی
پشتیبانی آنلاین گلاب و عرقیات گیاهی
گلاب و عرقیات کاشان