مشاوره و پشتیبانی : 09139614034

گلاب عطرریز

آیین گلابگیری در کاشان

flowering-ceremony.jpg

گلاب ، نامی که سالیان زیادی است با نام کاشان گره خورده و همین امر سبب شده تا شهر کاشان را به یکی از قطب های تولید گلاب و عرقیات گیاهی سنتی در سراسر جهان تبدیل کند . همه ساله شاهد تعداد بسیار زیادی از گردشگران داخلی و خارجی هستیم که برای تماشای مراسم گلابگیری به کاشان می آیند . زمان گلابگیری درکاشان هر سال در زمانی خاص و معلوم شروع شده و یک الی دو ماه نیز به طول می انجامد . به طور معمول رویش گل محمدی و شروع مراسم گلابگیری در کاشان از اوایل اردیبهشت تا اواخر خرداد است که شهر پر می شود از بوی گل محمدی . با توجه به اسناد موجود ، آیین گلابگیری کاشان دارای قدمتی چند ساله است که نشان از تمدن و اصالت ایرانی دارد . مراسم گلابگیری در قمصر یکی از باشکوه ترین مراسماتی است که به روش سنتی برگزار شده و اصالت این هنر ایرانی را به نمایش می گذارد .

گلابگیری به روش سنتی

در این روش از تولید گلاب کاشان وسایلی از جمله ؛ دیگ های مسی ، پارچ های مسی ، قرابه ، نی و ... مورد استفاده قرار می گیرد . در این روش میزان معینی از گل محمدی را بر حسب کیلو گرم با مقداری مشخص از آب آشامیدنی را درون دیگ مسی قرار ریخته و درپوش را روی آن قرار می دهیم . بیان این نکته لازم است که برای جلوگیری از نشت بخارهای حاصل و هدر رفتن آنها واشر هایی از جنس پلاستیک را بین دیگ و درپوش تعبیه می نمایند . روی درپوش شما دو سوراخ مشاهده می کنید که با استفاده از نی هایی از جنس آلومینیوم دیگ و پارچ را به یکدیگر متصل می نماید . بخارهای حاصل از عمل تقطیر به داخل پارچ ها رفته که به کمک آب سرد به مایع تبدیل شده و در نهایت همان گلاب به دست می آید . به طور کلی می توان گفت گلاب در مدت زمانی بین 3 تا 8 ساعت به طول می انجامد .
+ برای دسترسی و مشاهده انواع گلاب سنتی کاشان روی آن کلیک نمایید .

مراسم گلابگیری در کدام شهرها برگزار می شود ؟
آیین گلابگیری در کاشان و شهر های حومه آن به صورت مجزا برگزار می شود که در ادامه به چد نمونه آن اشاره می داریم :

شهر قمصر
شهر قمصر واقع در 30 کیلومتری جنوب کاشان می باشد . گلاب قمصر نیز به دلیل کیفیت بالایی که دارد از شهرتی جهانی برخوردار است و نام گلاب نیز با نام قمصر گره خورده است . اما در سایر شهرها مانند نیاسر ، برزک و حتی روستاهایی از جمله وادقان ، ون و ... نیز تولید گلاب و برگزاری مراسم آن انجام می شود . در شهرهای مانند برزک که در 50 کیلومتری کاشان واقع شده است که باغ های زیادی را در دل خود جای داده است و گلاب آن دارای غلظت و کیفیت بیشتری است .

شهر نیاسر
شهر نیاسر که به کهن باغشهر ایران شهرت دارد و واقع در 30 کیلومتری غربی کاشان بوده که علاوه بر برگزاری آیین گلابگیری در آن از جاذبه های تاریخی و گردشگری زیادی از جمله آبشار نیاسر ، بنای چار طاقی واقع روی تپه های غرب نیاسر ، آتشکده نیاسر و ... وجود دارد که زیبایی آن را چندین برابر کرده است .

پیشینه گلابگیری کاشان
تاریخچه گلاب گیری در شهرستان کاشان به سال هایی دور باز می گردد . باستان شناسان در تحقیقات خود بر روی تپه های سیلک آثار و نقوش حکاکی شده ای را یافته اند که نشان از گل سرخ دارد که نشان دهنده تمدن چند هزار ساله این محصول و شغل در کشورمان می باشد . همین طور در سفرنامه های زیادی به کاشان اشعاری درمورد گل سرخ و گلاب موجود است به عنوان نمونه عالم عالیقدر محمد محسن فیض کاشانی که قمصر محل زندگی ایشان بوده است در مورد این گل در آثار خود یاد کرده است . هم چنین شاردن جهانگرد فرانسوی در دوره صفویه زمان شاه عباس از این منطقه دیدن کرده و از وجود چنین گل هایی در آن خبر داده است . مراسم گلاب گیری کاشان به لتان معروف است .
توصیه می کنیم امسال این مراسم و آیین باستانی را از دست ندهید و حتما به کاشان ، شهر گل و گلاب سفری داشته باشید .

کلمات کلیدی مرتبط
نـظـرات
دیگر مطالب کاربردی
خرید اینترنتی گلاب
گلاب ممتاز کاشان
درمان سنتی کبد چرب
خواص عرق گیاه آلوئه ورا
خرید عرق نعنا
ادامه
clear-bug-div
شاخه ها
سبد خرید گلاب و عرقیات گیاهی
پشتیبانی آنلاین گلاب و عرقیات گیاهی
گلاب و عرقیات کاشان