مشاوره و پشتیبانی : 09139614034

گلاب عطرریز

آیین گلابگیری در کاشان

flowering-ceremony.jpg

گلاب ، نامی که سالیان زیادی است با نام کاشان گره خورده و همین امر سبب شده تا شهر کاشان را به یکی از قطب های تولید گلاب و عرقیات گیاهی سنتی در سراسر جهان تبدیل کند . همه ساله شاهد تعداد بسیار زیادی از گردشگران داخلی و خارجی هستیم که برای تماشای مراسم گلابگیری به کاشان می آیند . زمان گلابگیری درکاشان هر سال در زمانی خاص و معلوم شروع شده و یک الی دو ماه نیز به طول می انجامد . به طور معمول رویش گل محمدی و شروع مراسم گلابگیری در کاشان از اوایل اردیبهشت تا اواخر خرداد است که شهر پر می شود از بوی گل محمدی . با توجه به اسناد موجود ، آیین گلابگیری کاشان دارای قدمتی چند ساله است که نشان از تمدن و اصالت ایرانی دارد . مراسم گلابگیری در قمصر یکی از باشکوه ترین مراسماتی است که به روش سنتی برگزار شده و اصالت این هنر ایرانی را به نمایش می گذارد .

گلابگیری به روش سنتی

در این روش از تولید گلاب کاشان وسایلی از جمله ؛ دیگ های مسی ، پارچ های مسی ، قرابه ، نی و ... مورد استفاده قرار می گیرد . در این روش میزان معینی از گل محمدی را بر حسب کیلو گرم با مقداری مشخص از آب آشامیدنی را درون دیگ مسی قرار ریخته و درپوش را روی آن قرار می دهیم . بیان این نکته لازم است که برای جلوگیری از نشت بخارهای حاصل و هدر رفتن آنها واشر هایی از جنس پلاستیک را بین دیگ و درپوش تعبیه می نمایند . روی درپوش شما دو سوراخ مشاهده می کنید که با استفاده از نی هایی از جنس آلومینیوم دیگ و پارچ را به یکدیگر متصل می نماید . بخارهای حاصل از عمل تقطیر به داخل پارچ ها رفته که به کمک آب سرد به مایع تبدیل شده و در نهایت همان گلاب به دست می آید . به طور کلی می توان گفت گلاب در مدت زمانی بین 3 تا 8 ساعت به طول می انجامد .
+ برای دسترسی و مشاهده انواع گلاب سنتی کاشان روی آن کلیک نمایید .

مراسم گلابگیری در کدام شهرها برگزار می شود ؟
آیین گلابگیری در کاشان و شهر های حومه آن به صورت مجزا برگزار می شود که در ادامه به چد نمونه آن اشاره می داریم :

شهر قمصر
شهر قمصر واقع در 30 کیلومتری جنوب کاشان می باشد . گلاب قمصر نیز به دلیل کیفیت بالایی که دارد از شهرتی جهانی برخوردار است و نام گلاب نیز با نام قمصر گره خورده است . اما در سایر شهرها مانند نیاسر ، برزک و حتی روستاهایی از جمله وادقان ، ون و ... نیز تولید گلاب و برگزاری مراسم آن انجام می شود . در شهرهای مانند برزک که در 50 کیلومتری کاشان واقع شده است که باغ های زیادی را در دل خود جای داده است و گلاب آن دارای غلظت و کیفیت بیشتری است .

شهر نیاسر
شهر نیاسر که به کهن باغشهر ایران شهرت دارد و واقع در 30 کیلومتری غربی کاشان بوده که علاوه بر برگزاری آیین گلابگیری در آن از جاذبه های تاریخی و گردشگری زیادی از جمله آبشار نیاسر ، بنای چار طاقی واقع روی تپه های غرب نیاسر ، آتشکده نیاسر و ... وجود دارد که زیبایی آن را چندین برابر کرده است .

پیشینه گلابگیری کاشان
تاریخچه گلاب گیری در شهرستان کاشان به سال هایی دور باز می گردد . باستان شناسان در تحقیقات خود بر روی تپه های سیلک آثار و نقوش حکاکی شده ای را یافته اند که نشان از گل سرخ دارد که نشان دهنده تمدن چند هزار ساله این محصول و شغل در کشورمان می باشد . همین طور در سفرنامه های زیادی به کاشان اشعاری درمورد گل سرخ و گلاب موجود است به عنوان نمونه عالم عالیقدر محمد محسن فیض کاشانی که قمصر محل زندگی ایشان بوده است در مورد این گل در آثار خود یاد کرده است . هم چنین شاردن جهانگرد فرانسوی در دوره صفویه زمان شاه عباس از این منطقه دیدن کرده و از وجود چنین گل هایی در آن خبر داده است . مراسم گلاب گیری کاشان به لتان معروف است .
توصیه می کنیم امسال این مراسم و آیین باستانی را از دست ندهید و حتما به کاشان ، شهر گل و گلاب سفری داشته باشید .

کلمات کلیدی مرتبط
نـظـرات
دیگر مطالب کاربردی
خاصیت های شگفت انگیز عرق گیاهی زنجبیل
انواع گلاب
فروش اینترنتی گلاب کاشان
خرید عرقیجات گیاهی کاشان برای تناسب اندام
گلاب دوآتیشه
ادامه
clear-bug-div
شاخه ها
سبد خرید گلاب و عرقیات گیاهی
پشتیبانی آنلاین گلاب و عرقیات گیاهی
گلاب و عرقیات کاشان