مشاوره و پشتیبانی : 09139614034

گلاب عطرریز

روش های تشخیص گلاب اصل ازغیر اصل

rose-water-original.jpg

یکی از بزرگترین دغدغه های امروزه افراد تشخیص گلاب اصل از تقلبی آن می باشد ، به این دلیل که افرادی زیادی گلاب غیر اصل را به روش های مختلفی وارد بازار داخلی نموده و این محصول به افرادی که توانایی شناسایی گلاب اصل را ندارند فروخته می شود . به همین خاطر بر آن شدیم تا اطلاعاتی جامع در این باره برای شما عزیزان فراهم آورده و با ارائه آن آگاهی شما را در این زمینه افزایش دهیم . با افزایش آگاهی شما در تشخیص اصل یا تقلبی بودن گلاب و خرید نکردن از دلالانی که گلاب تقلبی را وارد بازار می کنند در ابتدا به رونق تولیدکنندگان این محصول کمک کرده ایم . ما در این مقاله اطلاعاتی در مورد طرز تهیه این عرق گیاهی ، ویژگی های آن ، جایگاهی که در بازارهای داخلی دارد و غیره بیان می کنیم .


جالب است بدانید تاریخچه گلاب و عرقیات به ایران و ابن سینا برمی گردد و در حال حاضر ایران یکی از بزرگترین کشورها در زمینه فرآوری گلاب ، اسانس و عرقیات گیاهی به روش تقطیر است. گلاب کاشان از ممتازترین گلاب ها در دنیا محسوب می شود ، همین امر باعث شده که  منطقه کاشان انبوهی از گردشگران را در فصل گلابگیری به سمت خود سوق دهد . این عرق گیاهی علاوه بر مصارف شخصی ، در صنایع غذایی ، دارویی ، بهداشتی ، خوراکی و آرایشی مورد استفاده قرار می گیرد .

 

طرز تهیه گلاب

گلاب از تقطیر آب و گل محمدی تازه چیده شده به عمل می آید . از جمله مواردی که باید بدان توجه نمود این است که  باید گل محمدی را قبل از ظهر جمع آوري کرد تا آفتاب سوزان خرداد ماه ، باعث کاهش کیفیت آن نشود . حال بنا به نیاز مشتری گل ها در دیگ های مسی ریخته می شود که معمولا مقدار آن از ده تا سی و پنج كيلو گل مي باشد . برای تولید چهل لیتر گلاب حدودا چهار ساعت زمان نیاز می باشد و هر چه زمان بیشتر شود ( با شعله کمتر ) کیفیت بالاتری خواهد داشت . حال برای تولید گلاب دو آتیشه باید کل پروسه بالا تکرار شود با این تفاوت که این بار به جای اضافه نمودن آب ، از گلاب برای تقطیر با گل استفاده می کنیم .

 

ویژگی های گلاب اصل

گلاب اصل کاشان ، دارای رنگی شفاف و روشن بوده و هیچ گونه ذرات معلقی در آن دیده نمی شود . اگر گلاب خریداری شده شما دارای رنگی کدر بود و ذراتی معلق در آن مشاهده نمودید ، غیر اصل می باشد و دلیل آن درست صورت نگرفتن عملیات تقطیر می باشد . از دیگر روش های تشخیص گلاب اصل ، طعم آن است که کمی مایل به تلخی بوده و در صورت مزه کردن احساس گسی در کنار زبان به وجود می آید . گلاب مرغوب هر چه تلخ تر باشد از کیفیت بالاتری برخوردار است . آخرین روشی که در این قسمت بیان می داریم تشخیص با کمک بوی آن است ؛ گلاب تقلبی در قیاس با اصل آن بوی بیشتر و قوی تری دارد در حالی که گلاب سنگین که دارای کیفیت فوق العاده ای می باشد از بوی پنهان و خفه ای برخوردار بوده و در صورت سبک شدن بوی آن آزادتر می شود .

 

جایگاه گلاب تقلبی در بازارهای داخلی

در چند دهه اخیر ؛ اغلب گلاب هایی که وارد بازار شده تقلبی بوده که به دلیل مصنوعی بودن و یا استفاده از مواد افزودنی ، خواص و فواید گلاب اصل را نداشته اند . برخی شرکت ها با افزودن ترکیبات طبیعی مثل اسانس گیاه شمعدانی عطری ، ژرانیوم ، علف چای و یا استفاده از اسانس های مصنوعی همانند رز پاکستانی و استفاده از فنیل اتانول مصنوعی و مخلوط کردن آن با گلاب طبیعی سبک برای جبران بو و طعم و یا به طور کلی مخلوط کردن با آب مقطر ، نوع تقلبی آن به وجود می آید .

 

کشورهای واردکننده اسانس های مصنوعی

اسانس های مصنوعی بنا به سفارش کارگاه های غیرمجاز از کشورهایی مانند هند ، پاکستان ، چین و فرانسه وارد کشورمان می گردد . با وجود اینکه سازمان استاندارد و معاونت غذا و دارو پیگیر این تخلف ها بوده و سعی در از بین بردن این کارگاه ها و تخلفات داشته اند و برخوردهای قضایی با متخلفین انجام می شود اما با این حال بازار پرسودی را برای سودجویان رقم زده است .

 

شرایط نگهداری گلاب

برای نگهداری گلاب بهتر است آن را در جای خنک و دور از تابش مستقیم نور خورشید  قرار دهیم . نور خورشید و مکان های گرم و مرطوب باعث می شود گلاب عطر خود را از دست داده و از کیفیت آن نیز کاسته شود . بهتر است از ظروف شیشه ای تیره رنگ به گونه ای که درب آن ها کامل بسته می شود ، برای نگهداری گلاب استفاده شود .

 

تاریخ مصرف گلاب

طبع گلاب گرم بوده در نتیجه نسبت به عرقیاتی که طبیعت سرد دارند از تاریخ مصرف کوتاه تری برخوردار است . عرقیات بدلیل عملیات تقطیر فسادناپذیرند اما بنا به طبیعت آن ها بعد از گذشت زمان ، خاصیت خود را از دست می دهند .  عرقیات گیاهی که طبیعت گرم یا مایل به گرم دارند نسبت به عرقیات با طبیعت سرد ، تاریخ مصرف کمتری دارند . بهترین زمان برای مصرف گلاب معمولا تا یک سال می باشد .

کلمات کلیدی مرتبط
'گلاب کاشان' , 'گلاب مرغوب' , 'گلاب اصل' , 'گلاب طبیعی' , 'شرایط نگهداری گلاب' , 'مصرف گلاب'
توسط حسن والی زاده
  مرسی خیلی ممنون از مطالب خوبتون موفق باشید
توسط علی شهیدی
  خیلی عالی ولی ای کاش چندتا مارک خوب وچند تا مارک تقلبی عنوان میکردید که کمتر بقولی تو پاچه مردم بشود .ممنون
توسط مدیریت عطرریز ( حسین مکاریان )
  دوست عزیز ما با بالا بردن سطح اطلاعات شما کاربران و مشتریان گرامی سعی داریم تا شما را در خرید محصولات تقلبی و غیر اصل راهنمایی کنیم . شما در صورتی که اطلاعات لازم را در این زمینه داشته باشید با تست کردن عرقیات گیاهی می توانید محصولات درجه یک و اصل را تشخیص دهید . گروه بروزرسانی تولیدی عطرریز به همین منظور مقالاتی جامع و مفید را برای ارتقا آگاهی شما عزیزان منتشر خواهد نمود . از همراهی و نظردهی شما بسیار متشکریم
نـظـرات
دیگر مطالب کاربردی
گلاب ممتاز کاشان
گلاب دوآتیشه
درمان های خانگی برای دل دردهای نوروزی
خرید اینترنتی عرق کاسنی
عرق نعنا اصل
ادامه
clear-bug-div
شاخه ها
سبد خرید گلاب و عرقیات گیاهی
پشتیبانی آنلاین گلاب و عرقیات گیاهی
گلاب و عرقیات کاشان